Chat on WhatsApp

Dentalna konkurencija

Prema istraživanju, financijski interesi motiviraju stomatologe da šire dezinformacije

Da bi identificirali dezinformacije o stomatološkim temama, istraživači sa Stomatološkog fakulteta Sveučilišta São Paulo u Baurúu upotrijebili su Googleovo napredno pretraživanje, a dobivene mrežne stranice pregledala su dva neovisna istraživača kako bi sastavili popis lažnih ili obmanjujućih poruka. Pronađene dezinformacije o oralnom zdravlju kategorizirane su u četiri vrste: one koje su u informativne svrhe, u političke svrhe, u financijske, društvene i/ili psihološke svrhe stvorili ili ih šire pojedinci koji nisu stomatološke struke te u financijske, društvene i/ili psihološke koje šire stomatološki stručnjaci. Širenje ovih dezinformacija istraživano je na Instagramu, Facebooku i Snopesu, a CrowdTangle upotrijebljen je za praćenje dezinformacija objavljenih na Instagramu i Facebooku.

Utvrđeno je da su većinu (41,9 %) dezinformacija stvorili ili proširili stomatološki stručnjaci s financijskim, društvenim i/ili psihološkim interesima, a slijede dezinformacije koje su stvorili ili proširili pojedinci koji nisu stomatološke struke s takvim interesima (24,8 %), dezinformacije s informativnim interesima (24,2 %) i dezinformacija s političkim interesima (9,1 %). Identificirano je pet prevladavajućih tema, prema silaznom redoslijedu: parodontna bolest, endodontsko liječenje, zubobolja, fluor i zubni karijes. Facebook je bio primarna platforma upotrijebljena za prijenos identificiranih dezinformacija, a slijedi ga Instagram.

Zabilježeno je da je Snopes razotkrio samo 5,9 % dezinformacija koje je identificirao tim. Istraživači su sugerirali da bi to moglo ukazivati na nedostatak kritike i osviještenosti onih koji traže informacije o oralnom zdravlju pa stoga tema dezinformacija ne privlači pozornost Snopesa.

Tim je također identificirao propagandu protiv fluoridacije kao fokus sadržaja povezanog s političkim interesima i otkrio da su informacije o javnozdravstvenim politikama sustavno obezvrijeđene na platformama društvenih medija zbog prevladavajućih političkih interesa korisnika platforme. Međutim, dezinformacije stvorene ili širene s financijskim interesima statistički su češće od dezinformacija s političkim interesima.

Dezinformacije koje su stvorili ili širili stomatolozi češće su se dijelile na društvenim mrežama. Dezinformacije s financijskim, društvenim i/ili psihološkim interesima koje proizvode ili šire stomatolozi i dezinformacije s političkim interesima pojavljuju se znatno češće od dezinformacija s informativnim interesima na Instagramu. Istraživači su primijetili da je bilo teško utvrditi jesu li postovi stomatologa bili lažni. Time su podržali razvoj algoritama umjetne inteligencije za poboljšano otkrivanje dezinformacija o zdravlju uz poboljšane intervencije obrazovanja o oralnom zdravlju i sugerirali da stomatološki stručnjaci i tvrtke koje se bave stomatološkim zdravljem moraju biti svjesni svoje odgovornosti u pružanju točnih informacija o oralnom zdravlju.

Studija pod nazivom “Exploring online oral health misinformation: A content analysis” (Istraživanje online dezinformacija o oralnom zdravlju: analiza sadržaja) objavljena je online u svibnju 2023. u časopisu Brazilian Oral Research.

 

Izvor članka: Anisha Hall Hoppe, Dental Tribune International

Trebate dentalnu uslugu?

Najčitanije

Najnovije