Chat on WhatsApp

Zobozdravstveno tekmovanje

Glede na raziskave finančni interesi motivirajo zobozdravnike k širjenju dezinformacij

Za odkrivanje napačnih informacij o zobozdravstvenih temah so raziskovalci s Fakultete za zobozdravstvo Univerze v São Paulu v Baurúju uporabili Googlovo napredno iskanje, dobljene spletne strani pa sta pregledala dva neodvisna raziskovalca, da bi sestavila seznam lažnih ali zavajajočih sporočil. Najdene dezinformacije o ustnem zdravju so bile razvrščene v štiri vrste: tiste, ki so jih ustvarili ali razširjali posamezniki, ki niso zobozdravstveni strokovnjaki, za informativne namene, za politične namene, za finančne, socialne in/ali psihološke namene ter za finančne, socialne in/ ali psihološke namene, ki jih širijo zobozdravstveni delavci. Širjenje teh dezinformacij je bilo raziskano na Instagramu, Facebooku in Snopesu, CrowdTangle pa je bil uporabljen za spremljanje dezinformacij, objavljenih na Instagramu in Facebooku.

Ugotovljeno je bilo, da so večino (41,9 %) dezinformacij ustvarili ali razširjali zobozdravstveni delavci s finančnimi, socialnimi in/ali psihološkimi interesi, sledijo dezinformacije, ki so jih ustvarili ali razširjali nezobozdravstveni delavci s takšnimi interesi (24,8 %). informativni interesi (24,2 %) in dezinformacije s političnimi interesi (9,1 %). Identificiranih je bilo pet prevladujočih tem v padajočem vrstnem redu: parodontalna bolezen, endodontsko zdravljenje, zobobol, fluorid in zobni karies. Facebook je bil primarna platforma, uporabljena za prenos ugotovljenih napačnih informacij, sledil mu je Instagram.

Ugotovljeno je bilo, da je Snopes razkril le 5,9 % dezinformacij, ki jih je odkrila ekipa. Raziskovalci so predlagali, da to morda kaže na pomanjkanje kritičnosti in ozaveščenosti med tistimi, ki iščejo informacije o ustnem zdravju, zato tema napačnih informacij ne pritegne pozornosti Snopesa.

Skupina je tudi identificirala propagando proti fluoridaciji kot središče vsebine, povezane s političnimi interesi, in ugotovila, da so bile informacije o politiki javnega zdravja sistematično razvrednotene na platformah družbenih medijev zaradi prevladujočih političnih interesov uporabnikov platforme. Vendar so dezinformacije, ustvarjene ali razširjene s finančnimi interesi, statistično pogostejše kot dezinformacije s političnimi interesi.

Napačne informacije, ki so jih ustvarili ali razširili zobozdravniki, so se pogosteje delile na družbenih medijih. Dezinformacije s finančnimi, socialnimi in/ali psihološkimi interesi, ki jih proizvajajo ali širijo zobozdravniki, in dezinformacije s političnimi interesi se na Instagramu pojavljajo bistveno pogosteje kot dezinformacije z informacijskimi interesi. Raziskovalci so ugotovili, da je bilo težko ugotoviti, ali so objave zobozdravnikov lažne. S tem so podprli razvoj algoritmov umetne inteligence za izboljšano odkrivanje dezinformacij o zdravju z izboljšanimi intervencijami izobraževanja o ustnem zdravju in predlagali, da se morajo zobozdravstveni strokovnjaki in podjetja za zobozdravstvo zavedati svoje odgovornosti pri zagotavljanju natančnih informacij o ustnem zdravju.

Študija z naslovom »Raziskovanje spletnih dezinformacij o ustnem zdravju: analiza vsebine« je bila objavljena na spletu maja 2023. v reviji Brazilian Oral Research.

 

Potrebujete zobozdravstveno storitev?

Najbolj brano

Zadnji